Icon Icon Icon Icon

Методи реставрації картин



Як не сумно, але картини теж старіють. Менше, ніж люди і при правильному догляді це взагалі не сильно помітно, але час нещадно до всіх. Образотворче мистецтво не є винятком. Коли шедеври живопису знаходять постарілу зовнішність, журяться як художники, так і колекціонери. Допоможе реставрація.
Звичайно, якщо картина пошкоджена сильно, то не допоможе вже ніяка реставрація. Ступінь пошкодження художньої роботи можуть оцінити тільки фахівці і тільки при реальному огляді. Просто професійні реставратори повинні докласти максимум зусиль для того, щоб краса полотна зберегла авторські риси, притаманні тому чи іншому художнику. Крім того, неодноразові поправки можуть призвести до самого згубного результату - картина буде надто відрізнятися від спочатку написаної. Тому сучасна реставрація всерйоз взялася шукати нові методи. По-перше, за допомогою мікроскопа визначаються більш пізні шари фарби, нанесені для відновлення кольорів. Цей метод застосовується для різних матеріалів: олійний живопис, акварель, пастель, графіка. Якщо є фотознімок картини в кращому стані, то він грає велику роль - береться для звірення. Це реально може допомогти реставраторові в роботі. Недоліки картини умовно поділяються на дві категорії:

Природні (причина - час).

Придбані (причина - вплив зовнішніх факторів).

  Перший випадок виправляється набагато легше другого. Проводиться елементарна чистка картини від всякого дрібного сміття і наноситься спеціальний розчин для того, щоб фарбам повернути колишню яскравість.
  Для другого випадку необхідні більш радикальні заходи: зшивання порваних частин спеціальними нитками, освітлення, домальовування і т.д. Важливо пам'ятати, що якщо полотно стоншується або він такий сам по собі, то слід діяти з особливою акуратністю.
 Найскладніше - коли твори живопису були виконані в змішаній техніці. Такий хід був поширений в кінці 19 - початку 20 століть. Тоді експериментальна живопис увійшла в моду. Дизайн картин міг містити темперу і пастель, акварель і графіка. Більш того - могли застосовуватися зовсім нетрадиційні речовини: гіпс, фольга, смола, пісок, вапно. Таким способом біографії художників збагачувалися рядками «невгамовний витівник», «сміливий експериментатор», а іноді і «нове слово в мистецтві». Великі російські художники постаралися на славу, ось тільки «розсьорбувати» припадає саме реставраторам. Виходить, що їм доводиться бути не тільки лікарями старовини, але і художниками, істориками, хіміками.
 До речі, в історії є випадки, коли оригінал картини міг прийти в таке жалюгідне стан, що з нього просто робили копію професіонали. Згодом його виставляли з позначкою «копія». Без неї у господарів могли виникнути серйозні проблеми з законом.
  На сьогоднішній день суспільство усвідомило необхідність створення реставраторських навчальних закладів. Там людей вчать не тільки самого процесу, а й вести своєрідний щоденник спостережень. Справжні шедеври цього вимагають - адже буде дуже прикро, якщо багате мистецьку спадщину безповоротно загине.

Немає коментарів: